pilotní články Kurýra ze dne 11.12.2009
Články Karla Petránka, Mirka Jindry, Honzy Birke, Mirka Bráta
Jan Birke – člen Městského zastupitelstva v Náchodě (ČSSD)
VÁNOČNÍ KAPŘÍK NÁCHODSKÉ RADNICE
Mikulášskou nadílkou každoročně začíná prosincový shon, který u dětí vrcholí vánočním stromečkem, u některých dospělých rybí polévkou, kaprem a bramborovým salátem a u dalších zase silvestrovským večírkem. Každému podle jeho vkusu. Každopádně je prosinec měsícem, který si i přes stěžování na davy lidí v obchodech či starosti s vánočním úklidem užíváme s rodinou a přáteli.
Nový rok je pak příležitostí ohlédnout se za uplynulými dvanácti měsíci, u některých z nás doprovázené různými předsevzetími. Přestanu kouřit, zhubnu, vymaluju, uklidím sklep a mnohé podobné cíle si vytyčujeme každý rok. Stejně tak věříme, že ten následující rok bude alespoň tak dobrý, jako ten právě skončený, či snad dokonce lepší.
Pevně věřím, že podobná předsevzetí si dávají každoročně představitelé náchodské radnice. Doufám, že pod stromečkem najdou kromě nových mobilních telefonů, teplákových souprav a kulichů i nějaká ta přání pro Náchod L.P.2010. Loňská přání se jim splnila: náměstí není opravené, škola pořád čeká na rekonstrukci, stará kanalizace to ještě nějaký ten pátek snad vydrží.
Rok 2009 však byl nejen rokem splněných přání, ale i překvapení. Městské vodovody a kanalizace jsou tak naštěstí stále městské…Jedno období na radnici kromě úředníků úřadovali i detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) kvůli prodeji našeho pivovaru. Času na slibovanou opravu náměstí tak bylo zoufale málo...
Nejsem člověk zlý a ani závistivý, když má někdo dobrý rok, přeji mu úspěch a pokud se mu naopak nedaří, polituji ho a případně nabídnu pomoc. Vedení města ale příliš litovat nebudu, protože jsem ho já osobně i moji kolegové z ČSSD opakovaně upozorňovali na to, že prodej pivovaru je v jeho pojetí věc pro město a jeho obyvatele značně nevýhodná a z právního hlediska i problematická.
Vám všem, kteří nemůžete prodávat městské kanalizace a pivovary a máte „na triku“ věci obyčejnější i půvabnější , přeji krásné Vánoce a dobré zdraví Vám a Vašim blízkým a mnoho úspěchů v následujícím roce. Ať se Vám vyhýbají nezdary a uspějete ve všem, co zamýšlíte. Mohu Vám zaručit, že se Vám v tom jako zastupitel města Náchod budu snažit pomoci. A vedení našeho milého města pod náchodským zámkem přeji, ať mu nezaskočí kostička u jeho vánočního kapra...bylo by toho na něj v tomto roce už moc.
Mgr. Miroslav Jindra – člen Městského zastupitelstva v Náchodě (SNK – ED)
ROK NA VSI
V průběhu času se nedílnou součástí Náchoda stalo několik dříve samostatných vesniček a i na nich čile žije a bují, či se pomalu k životu probouzí kulturní a společenský život. Jednou z těchto příměstských částí je i Lipí.
Lipí má velké štěstí, že má činný a aktivní sbor dobrovolných hasičů, který bez přestávky funguje již 120 let a jak už to na vsích bývá, jako jediný se stará o společenský život obce.
Tomu lipskému ale přibyl zdatný pomocník. Narodilo se tu Občanské sdružení Lipový list. U jeho zrodu stála majitelka hospody U Nováku, paní Olga Salonová, manželé Miroslav a Zuzana Jindrovi a paní Markéta Dubnová. Ti všichni se již řadu let podíleli nebo teď nově začali podílet na kulturním životě obce.
Před čtyřmi lety obnovili po čtyřicet totalitních let spící tradici Stínání kohouta a spolu se sborem hasičů ji znovu uvedli v život. Tato kouzelná akce se koná vždy v rámci Lipského svatováclavského posvícení na konci září. Její aktéři se obléknou do kostýmů obecních policajtů, starosty, starostové, vesničanů a ,,honorace“. Začíná se o třetí hodině odpolední po skončení mše v místní kapličce. I letos na návsi před hospodou pod lipami přivítal a následně roztančil písněmi z poloviny minulého století na dvě stovky přihlížejících sousedů spolek repertoáru znamenitého, Klapeto. Po té nastoupili vyšňoření obecní policajti, aby zjednali pořádek a uvolnili prostor pod republikovou lípou. ,,Starosta“ pak v trojrohém klobouku, vyšívané vestě s fižím, krátkých rajtkách a botách s podpatkem křepce vyskočil na betonek pod lípou, přednesl lamentaci na nesnesitelné řádění kohoutího vyvrhele a pak jej za vydatné pomoci davu úderem cepů do prádelního hrnce ztrestal. Tím bylo právu učiněno za dost a náves s Klapetem tančila až do půlnoci.
Občanskému sdružení se též podařilo uspořádat několik jedinečných koncertních představení. V sále hospůdky U Nováků vystoupil například Václav Koubek, který si harmonikou a osobitým projevem zpěváka – nezpěváka, vypravěče, cestovatele a filosofa získal ne příliš početné, ale o to vnímavější lipské publikum. Dále si zde své posluchače našla i majitelka neuvěřitelného tříoktávového hlasu, šansoniérka, akordeonistka a herečka, Sylvie Krobová. Roztomilé a nezapomenutelné divadelní představení Vrchlického Noci na Karlštejně zde díky iniciativě občanského sdružení sehrál divadelní spolek Kačenka z Deštného v Orlických horách. Také náchodská loutková scéna Dětem pro radost zde již po tři roky hraje dětem svá předvánoční představení.
Díky náchodskému mistru houslařskému, panu Juanu - Joo a panu hospodskému Luboši Ruferovi, se v sále hospůdky na Lipí uskutečnilo předvánoční točení na překrásném, čtyřiadvaceti obrazovém, ze dřeva vyřezávaném kolotoči, který je jediným svého druhu na světě a na jehož výrobě se podíleli umělci z náchodského regionu a první veleúspěšný ročník pěvecké soutěže Lipský havran.
Členové sdružení se spolu se sborem dobrovolných hasičů již deset let podílejí na vyhlášených Lipských dětských dnech a Mikulášských besídkách, které vždy spolehlivě zaplní lipskou hospůdku a hřiště za školou.
Za tuto organizačně náročnou, nadšenou a nikým nehonorovanou práci náleží všem aktérům veliký dík.
Mgr. Karel Petránek – člen Městského zastupitelstva v Náchodě (SNK – ED)
Náchodská radnice chce šetřit, nejvíce na investicích a dětech
Důsledky ekonomické krize se nevyhnuly ani Náchodu a doba hojnosti nám rychle skončila. Ty tam jsou časy štědrého poskytování příspěvků, dotací a dalších výdajů z městské pokladny prakticky všem, kteří o ně požádali nebo se nějakým jiným způsobem zadrápkovali na městském rozpočtu. Podle předběžných výpočtů finančního oddělení radnice dosáhne předpokládaný pokles příjmů na příští rok závratné výše 100 milionů korun. To zřejmě vyděsilo i vedení města, které jinak furiantsky zahodilo možnost získat za pivovar o 35 milionů korun více, než za kolik ho nakonec prodalo. A tak přichází na řadu „Šimkův úsporný balíček“ (dle jména Ing. Ladislava Šimka – vedoucího odboru majetek), který byl ve druhé polovině října předložen zastupitelům k vyjádření.
Návrh je ve své podstatě vcelku jednoduchý. Zvedneme daně z nemovitostí, snížíme investice a provozní výdaje. Pojďme si nyní blíže rozebrat, co to ve skutečnosti vlastně znamená. Předpokládaný výnos ze zvýšené daně nemovitostí je přibližně 8 milionů korun. „Sice naštveme všechny majitele domků, bytů, zahrádek, chat , provozoven a dalších nemovitostí, ale když mají takový majetek, tak je nějaká ta tisícovka navíc už nevytrhne,“ uvažují asi na radnici. Snížení investic o 60 milionů je to nejjednodušší řešení. Nebudeme nic stavět, opravovat, rekonstruovat… a ušetříme jak peníze tak i starosti. Nakonec ty provozní výdaje. Tady už jde do tuhého, spousta natažených rukou, každý od nás něco potřebuje (a my od něho), komupak se zavděčíme a koho si naopak rozzlobíme. Nakonec radnice přichází s návrhem na paušální zkrácení dotací, příspěvků a provozních nákladů v jednotlivých kapitolách o 20%. Vše pěkně zpracováno do tabulek s celkově vyčíslenou úsporou 34 milionů korun. Při podrobnějším zkoumání však ani tady 20% pravidlo neplatí. Nejvíc se ušetří na majetku. Neopraví se střecha, chodník, fasáda, cesta a hned máme k dobru skoro 18 milionů. Na druhém místě se umístil „oblíbený otloukánek“ školství. Snížení o 25% zamotá ředitelům základních a mateřský škol pěkně hlavu. A tak se možná rodiče dítek školou povinných dočkají toho, že ke svačině přidají svému dítěti ještě barevné křídy, papír do kopírek, malířské barvy a náčiní na vymalování třídy nebo novou židli. Zručnější žáci možná zvládnou v rámci pracovního vyučování i nějaké ty zednické, truhlářské či jiné řemeslnické práce. V rámci úspor ve školství otevřela zastupitelka Ivana Šárová (ODS) opět otázku zrušení základní školy na Babí, může se tedy stát, že rok 2010 babská škola nepřežije.
Zatímco si většina městských organizací, příjemců dotací a příspěvků láme hlavu, jak se vypořádat s razantním snížením financí, samotná radnice může dál spokojeně a bez starostí vysedávat na svých vyhřátých židlích. V návrhu rozpočtu na příští rok se naopak počítá se zvýšením příspěvku na vlastní provoz radnice včetně platů úředníků . Přes 70 milionů korun, tedy téměř třetinu celého plánovaného rozpočtu, bude v příštím roce stát práce aparátu radnice ve prospěch občanů Náchoda. Zda je to odpovídající, nechám na posouzení každému z Vás.
Na závěr mi dovolte, abych vám popřál pohodové prožití vánočních svátků a v novém roce pevné zdraví, hodně úspěchů a minimum krizí.
ÚVAHA O KOCOURU JAKEŠOVI
Mirek Brát – člen Městského zastupitelstva v Náchodě (ČSSD)
V politice je nejlepším měřítkem moudrosti výsledek, říkal kdysi František Ladislav Rieger. Ne, to nejsou slova klasika a českého politika vhodná pouze k podepření rozviklané školní knihovny. Dají se zcela snadno aplikovat i do náchodské současnosti, která je určována koaliční politikou s dominancí Občanské demokratické strany. A jak moudré jsou výsledky její politiky v náchodském katastru? Jak moudré by měly být výsledky vládnutí politické strany, která odchodem Václava Klause na Pražský hrad ztratila svého posledního, byť sebestředného a ješitného ideologa a vizionáře. Občanští demokraté současnosti jsou pouze umně sestaveným politickým strojem připraveným na sklizeň po úspěšně zvládnutých volbách. Je lhostejné, o jaký typ voleb zrovna jde. Hlavní je, aby bylo co sklízet… Technologický postup stále stejný: Nejprve vyrazí do veřejných polí naleštěné modré kombajny a požnou všechny funkce a prebendy. Ani zrno nazmar. Co kdyby to náhodou bylo to poslední zrnko, které je možno později hodit davu, aby se o něj popral a nerušil tak správce sýpek při stranických hodokvasech. Panu faráři slíbí opravit střechu kostelíku, nezávislým hnutím křeslo tajného rady závislého na utajení. Uf, dokonáno jest. Tak zase za čtyři roky, občane a ať nepřijdete pozdě do práce! Ani občanští demokraté v Náchodě se od tohoto modelu příliš neodchýlili. Stali se, až na čestné výjimky, stranou bez výraznějších osobností. Z konzervativních liberálů se stává účelové sdružení osob, kterému více než o obecný prospěch jde o zájmy veskrze soukromé. Komunální politika v Náchodě příliš nefunguje. Hlasovací válec koalice celkem spolehlivě přežehlí většinu jiných návrhů, než těch upečených v koaliční troubě, nebo ještě přesněji v regionální kanceláři ODS za peskování utajených šéfkuchařů a šéfkuchařek v pozadí: Oldřichu, copak takhle se krájí mrkvička, no a ta neoloupaná kedlubna ve volebním guláši! Na politiku v zájmu náchodské veřejnosti pak nezbývá čas a vlastně ani chuť, protože veřejný zájem je v očích modrých dravců devalvovanou měnou, kterou jim stejně jako konžský frank či keňský šilink nevezmou v žádné normální směnárně. Nezbývá pak jaksi čas na řešení dlouhodobých problémů a palčivých náchodských témat. Pak se můžeme jen ptát, proč je v Náchodě tolik supermarketů avšak žádná skutečně fungující průmyslová zóna. Pro srovnání se podívejme do nedalekého Červeného Kostelce, kde se místní samosprávě daří rozvoj tamní průmyslové zóny. Doprava v Náchodě? Podle slov starosty Čtvrtečky vše vyřeší až obchvat. Co na tom, že hodně řidičů mezitím z náchodské dopravy zachvátí záchvat… Nebude lepší snažit se raději teď a tady o hledání dílčích zlepšení v náchodské dopravě? Jak pokročila možnost propojení sídliště SUN se Starým Městem tak, aby se odlehčilo přetížené kruhové křižovatce „U Slávie“? Zeptejte se pana starosty, jistě vám poutavým monologem rád odpoví. Vysvětlí, dobrácky vyjádří pochopení, přiměřeně se rozzlobí nad objektivními překážkami, aby vám následně i mírně vyčinil, že celou situaci vlastně nechápete. Vrcholní představitelé náchodské samosprávy jsou vůbec velmi chytří a na všechno vám odpoví a všemu rozumějí. I když výsledek dlouhých debat nepřinese nic konkrétního, celé ovzduší je prosyceno erudicí a znalostmi. Už jen čekám, kdy městská rada vydá prohlášení o místě pobytu Usámy Bin Ládina nebo konečně prozradí jméno střelce na Johna Kennedyho. Jen oříšky důležité pro Náchod mozkový trust ne a ne rozlousknout. Kde jsou volební sliby, které se týkaly obnovy náchodských lázní? Ukázalo se, že utajované řešení náchodských lázní mělo hodně společného s Královéhradeckým krajem, který v době rozšafné vlády hejtmana Bradíka měl hodně pochopení pro plány stranickou příslušností spřátelených samospráv. Po krajských volbách, v nichž ODS neuspěla, padly i „odvážné“ náchodské plány, které jednoduše počítaly s tím, že vše zaplatí krajská kasa. Velmi novátorské a originální řešení! A tak se alespoň v Náchodě hodně projektuje a pozemků vykupuje…, jak by poznamenal kronikář z časů čestného Františka Ladislava Riegera, který bláhově říkal, že nejlepším měřítkem moudrosti politiky je její výsledek…V Náchodě platí, že lepším měřítkem politiky je zisk. Lázně nejsou, pozemky za mnoho milionů korun jsou však pro ně vykupovány. Dobrý byznys. Dobrý především pro majitele těchto pozemků. Dalším příkladem je Hotel U Beránka, secesní rodinné stříbro doplněné moderní přístavbou. S jakým okázalým lokálním vlastenectvím se budovala hotelová přístavba! Argumentovalo se, že zvýšení počtu lůžek bude znamenat nový start nového hotelového tygra. Z tygřátka se vyklubal hodně líný kocour. Mňau, myši nechytám, počkám si na městské stravenky. Nakonec se ukázalo, že vytíženost hotelové části mírně přesahuje 20 procent. Přeloženo do normálního jazyka to znamená, že hotel byl víceméně prázdný. Starosta povzbudivě podrbá líného kocourka za ušima. To nic, hlavně že aspoň někdo přijel. Teď mě vlastně napadá, jak pan starosta tomu kocourovi říká? Někde jsem slyšel, že v době budování socialismu měli v jednom náchodském podniku kocoura Jakeše. Ve světle těchto historických pramenů mě napadá, že by se pro prskající rozmazlenou šelmu kočkovitou hodilo dobře jméno… Nebo, že by to nebyl kocour, ale kočička? Hlavní je, že má misku stále plnou a kontumace neproduktivních kocourů a koček není v Náchodě povolena. Nikdo se tím nezabývá, nikdo se neptá, kdo je za marketing hotelu odpovědný. Hodně lidí z vedení náchodské radnice ještě pamatuje časy, kdy se vše odbývalo památným rčením: Nejsou lidi! Proč nebydleli hosté v nejlépe situovaném hotelu ve městě? Moment, jak jsme se to učili? Nejsou lidi. Pardon, nejsou turisti. Nutno ovšem upozornit, že ekonomickou ztrátu vždy někdo musí dorovnat. Jen klid, nemusíte sahat do peněženek. Náchodská městská pokladna to ráda zatáhne. A oprava vaší ulice, výsadba nové zeleně, vybudování nového parkoviště klidně počká. V náchodské politice platí, že chytří jsou pragmatičtí. Mazaní jsou praktičtí. A tak se dotahují do konce jen některá témata. Jejich klasickou kapitolou, která by neměla být zapomenuta, je téma náchodského pivovaru. Nemluvím nyní o právních aspektech celé záležitosti, kterou dílem šetří české orgány, dílem je do celé záležitosti zatažena i Evropská komise v Bruselu. Pragmatičtí lidé jsou lidé chytří. Lze předpokládat variantu, kdy bude celá kauza shledána právně v pořádku. Žádná právní analýza mě ovšem nepřesvědčí o tom, že se při prodeji náchodského pivovaru nedostala na šikmou plochu politická morálka a etika. Utajování celé kauzy, informační memoranda ze strany radnice a všechny další přívlastky kauzy jménem náchodský pivovar ukázaly, že politika prosazovaná vedením radnice ztratila obsah. Metody a nástroje užité v tomto případě samosprávou byly metodami a nástroji, které zcela vyhovují normální firmě. Náchodská radnice k této privatizaci ve stylu 90. let minulého století ovšem nedokázala připojit zřetelnou morální přidanou hodnotu, kterou by každý očekával od orgánů místní samosprávy. Místo toho se může z obecenstva ozvat jen tichý uznalý potlesk pro ty, kteří chytře umí tančit mezi paragrafy. Lidé se o komunální politiku příliš nezajímají. Neznamená to ovšem, že o politice nemluví. Debatuje se, nadává, odsuzuje, posílá kamsi – a hlavně se všechno z bezpečné vzdálenosti sleduje. I komunální politika se odsunuje do souřadnic, kde už na ni čekají další témata k hovoru: počasí, svět celebrit, zpravodajské relace… Je to škoda, protože na rozdíl od počasí, politické situace v Somálsku či plánované velikosti poprsí světové topmodelky, můžeme komunální politiku sami ovlivnit. Teď asi namítnete, že na to nemáte čas ani chuť. Že pracujete a čas vám nezbývá ani pro vaše nejbližší. Máte jistě pravdu. Navíc znám na vlastní kůži jako předseda kontrolního výboru městského zastupitelstva jak moc složité je usměrnit či zlepšit nějaké politické mechanismy. Moje sedmiletá zkušenost s náchodskou komunální politikou mě tak stále vrací k tématu demokratických voleb. Právě onen okamžik, kdy vhazujete lístek do volební urny, je vzácnou chvílí, kdy demokracie naplno funguje. Příští rok bude rokem komunálních voleb, které Náchodu mohou či nemusí přinést změnu v rozložení polických sil v zastupitelstvu. Možná vás lapila skepse ze všech voleb, máte politiky plné zuby horní i dolní čelisti a jediné, na co se těšíte, je klid a pohoda Vánoc…Jako člověk aktivní v politice vám rozumím. Lepší forma vlády, než demokracie však nebyla vynalezena. Na začátku všeho pak stojí možnost svobodné volby. Nebýt této možnosti, ještě teď by na nerozbalené volební urně líně dřímal kocour Jakeš! Pěkné Vánoce Vám i Vašim rodinám. Na setkání na stránkách Náchodského kurýra se s Vámi v roce 2010, který může odstartovat lepší výsledky v náchodské komunální politice, těší Mirek Brát (člen Městského zastupitelstva v Náchodě, ČSSD)