Jdi na obsah Jdi na menu
 


Slušnost mezi odpadem

9. 12. 2007

                                      SLUŠNOST MEZI ODPADEM

 

         napsal Jan Birke, autor je členem Městského zastupitelstva v Náchodě - za ČSSD

 

* Podle evropských informačních zdrojů vykazuje průmyslové odvětví zabývající se odpady a jejich recyklací vysokou míru růstu. Například ve 25 unijních zemích dosahuje obratu 100 miliard EUR....

 

                                                  MOTIVACE K PLACENÍ

 

 Začal jsem sice evropsky, ale i pro toto zamyšlení na stránkách Náchodského kurýra chci zachovat rámec ryze náchodský.

Chtěl jsem pouze tímto úvodem upozornit, že jediná šance k záchraně našeho životního prostředí od jeho proměny v souvislou skládku, je upřednostnění recyklace odpadů a jejich další využití. S takovou ideou by odpadu měla čelit i naše místní samospráva, která určuje v Náchodě pravidla odpadové hry. Říkám měla... A říkám, že tak nečiní s plnou důsledností a navíc nevyužívá všech nástrojů, zejména pak těch pozitivně motivujících. A co je lepší motivací, než motivace zvýhodněnou cenou. A napřed tu horší informaci. Oproti roku 2007 byla cena za odvoz odpadu - na osobu zvýšena pro rok 2008 na 500 Kč (oproti 480,-Kč v roce 2007). Snahou, zejména opozičních skupin, bylo vyjednat pro Náchoďany alespoň zřetelnou slevu, pokud zaplatí poplatek za odpad do konce března 2008. Bohužel, vládnoucí koaliční uskupení naše návrhy na slevu ve výši 20% či 15 % při včasné platbě přehlasovalo. Bohužel to není první případ, kdy se odpovědnému a slušnému občanovi, který platí a platí před termínem (a tím i pomáhá průběžně plnit městskou pokladnu) vykazuje místo pramálo důstojné. Město nechce zvýšit motivaci občanů k včasné platbě za odpad. Navíc se stále neřeší otázka chronických dlužníků, kteří jednoduše za odpad neplatí a neplatí dlouhé roky... Nechce se věřit argumentům vedení města, že neexistují mechanismy, jak určité skupiny obyvatel přinutit k plnění svých závazků. Argumenty vedení města znějí spíše pohodlím výmluv, než snahou tuto situaci začít řešit. Pokud nejsme schopni vyprodukovat náchodské "know - how" pro vymáhání dlužných částek za odpad, nechť je hledána inspirace v okolních městech a obcích. Současná Evropa se integruje a nakládání s odpady je tématem maximálně globálním. Hledejme tedy osvědčené mechanismy i v okolní rozvinuté Evropě. Vždyť lídrem ve smysluplném nakládání s odpady je například Rakousko, které dosahuje značných úspěchů ve třídění komunálního odpadu. A hlavně, oceňuje tu část našich obyvatel, která platí včas poplatky za odpad a navíc se snaží maximum odpadu i třídit. Konstatuji, že v prvním případě strany koaličního uskupení smetly ze stolu návrh opozice na vyšší zvýhodnění včasných plateb. V druhém případě je situace ještě horší, neboť lidé, kteří odpad separují a důsledně třídí, nemohou ze strany náchodské radnice počítat takřka se žádnými benefity.

 

                                              "KONTÍKY I PRO NEPLATIČE"

 

 

 V žargonu odpadového hospodářství znamená "kontík" - kontejner, odpadovou nádobu. A jediným zvýhodněním občanů v Náchodě je trvalá akce náchodské radnice "KONTÍKY I PRO NEPLATIČE". Ostatní, platící občané, zaplatí složenky, dají příkazy k bezhotovostním platbám - a očekávat mohou minimální či žádné zvýhodnění za svoji občanskou slušnost. Kontíků i pro neplatiče je ovšem dostatek a nikdo s tím nic dělat nechce. Protože je to problém. Slušný občan není problém. Slušný občan platí! Co na tom, že v tomto případě končí slušnost pohřbená někde mezi odpadem...?

 

 ...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář