Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tolerance a trpělivost

20. 7. 2007

        TOLERANCE A TRPĚLIVOST

 

 Jsem rád, že máme tak rychlá a silná auta. Pod kapotou stádo koní a oko zabodnuté do horizontu dálek... Před nedávnem jsem jel Českou Skalicí (směrem od Třebešova) k tamní čerpací stanici rychlostí "závratnou" plných 45 Obrazekminut. Představa další kolony aut ploužící se Náchodem mě jako lékaře nutí adresovat řidičům několik rad. Pominu samozřejmě takové rady, které vám zajistí uchování duševní rovnováhy sledováním pohybujících se stěračů, počítáním much na předním skle či provozováním slovního fotbalu se spolucestujícími.

NA SLADKÉ I SLANÉ

 Moji radou pro řidiče osobních automobilů je odbočit v České Skalici u benzínky vlevo a ve Zlíči se uklidnit výbornou zmrzlinou. Kdo není na sladké, polkne ve Zlíči "naprázdno", protože se již těší na tranzit Zblovem a Studnicí, kde nabízejí uzené přímo z udírny. S plným žaludkem již pokračujte směle bez bázně a hany směr Kramolna. Drsní šoféři v kožených bundách pobitých cvočky mohou jeti zákazem vjezdu skrze Klínek zvaný záhadně "Starostov", džentlmeni za volantem volí klasický poznávací okruh vedoucí kolem restaurace Vatikán. Dle věrohodných údajů však ani modlitba pronesená za náchodskou dopravu na tomto "zbožně pojmenovaném místě" nepomáhá... Ve jménu tolerance, trpělivosti a mnoha zmeškaných možností pro náchodskou dopravu něco udělat - Jeďme dál! Pardon, něco se však přece jen udělalo. Zprava nemusíte čekat kolonu stojících aut, protože oprava Českoskalické ulice situaci řeší a počet vozů v centru města snižuje, stejně tak jako snižuje i tržby tamních podnikatelů, jejichž obchody jsou dosažitelné jen fyzicky zdatným zákazníkům obutým do pohorek.

DEPEŠE PRO TIRÁKY

 Hustý provoz v České Skalici mě nutí vyslat varovnou depeši i směrem k řidičům nákladních vozidel. Milí tiráci a náklaďáci větších tonáží, neriskujte kolabující dopravu v Náchodě. Pojeďte raději milou českou krajinou, vlevo luhy, vpravo háje, směrem na Červený Kostelec a z tohoto města si již vyberte podle libosti Náchod, Hronov nebo Trutnov.Obrazek A nespoléhejte na pomoc dopravní policie. Na plastové policisty asi neposlali soudruzi z NDR dostatek správných hmot, živí policisté správně regulující dopravu jsou stejně vzácní jako politici, co drží svoje slovo... Výjimečných výkonů jsou policisté bohužel schopni zejména v tzv. "lapačce a parkovačce" tedy v úkonech souvisejících s kontrolou rychlosti a parkování.

BUĎME CHYTŘÍ VČAS

 Upřednostněná represe a opomíjená prevence. I tento fakt se odráží v současné neblahé situaci na našich silnicích. Jistě, na současných silnicích je hodně aut a málo místa. Mnohá dílčí řešení dnes selhávají, protože tento stav byl dlouhodobě opomíjen a neřešen. V Náchodě se řešily jiné věci, které zajímaly tehdejší vládnoucí garnituru. Nyní, kdy všeliké sebepýchou trvale promodralé ptactvo dostává strach nejen před ptačí chřipkou, ale i před rozlobenými občany, hledají se dílčí řešení, jak dopravě v Náchodě ulevit. Bohužel to místy vypadá, jako když při úrazu hlavy přiložíte náplast na palec levé nohy... Nic neřešíte, nic neléčíte. Strategický kruháč u Slávie bude dále ucpaný, i když obrátíte směr jízdy na Volovnici. Jediné, co nám zbývá, je vsadit před hořkostí na sladkou chuť zlíčské zmrzliny či festival chuťových pohárků prostřednictvím zblovsko- studnického uzeného bůčku. A kdyby to náhodou nemrazilo ani neudilo, pořád je tu ještě tolerance a trpělivost. Stačí přibrzdit, pustit někoho před sebe z vedlejší silnice, zastavit u přechodu....A co je důležité, aby nás zkušenost ze současné dopravní situace v Náchodě poučila do budoucnosti. Co děláme teď, to změní zítřek. Věci se mají řešit včas, říkám si u čísla 25. U čísla 65 mě už to počítání masařek na předním skle přestává bavit a ve Skalici odbočuji vlevo. Mražáky fungují. Prý dnes mají ve Zlíči obzvlášť dobrou vanilkovou...

napsal MUDr. Petr Lochman - autor je členem Městského zastupitelstva v Náchodě (nez. na kandidátce ČSSD)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář