Nikdy nekončící příběh aneb možná přijede don Quijote
„ Nikdy nekončící příběh „
aneb možná přijede don Quijote“
napsal Jan Birke – autor je členem
Městského zastupitelstva v Náchodě (ČSSD)
Pohádkově i kabaretně by se dalo pojmenovat několikaleté snažení funkcionářů, trenérů a rodičů hokejového oddílu v Náchodě o vytvoření důstojných podmínek pro fungování hokeje v tomto městě. Před čtyřmi lety se vedení hokejového oddílu ujala skupina lidí, která nedbala varování, že jakákoliv komunikace s vedením města je spíše boj s větrnými mlýny, než konstruktivní diskuze. Do Náchoda občas zavítají opravdu V.I.P. návštěvy. Když už nepřijde kouzelník, možná po panu prezidentovi přijede Náchod okouknout i důmyslný rytíř don Quijot de la Mancha!
NAPLNĚNÁ VAROVÁNÍ
Skupina hokejových fandů se pustila do práce doufajíc, že svými výsledky jak sportovními, tak manažerskými, přesvědčí vedení města o zvláštním finančním režimu pro hokej, který je bohužel finančně nejnáročnějším sportem v České republice a jako takový bez podpory města nemůže existovat. Bohužel, varování se naplnila. Po čtyřech letech došly vedení HC Náchod ve vztahu k vedení města síly i argumenty. Jak řekl jeden náš kolega „ můžeme být do hokeje blázni, ale nemůžeme být šílenci“. Všechna jednání s vedením města totiž končila stejným pocitem, že HC Náchod je nějaká společnost s.r.o., která chce z města vytáhnout peníze. Trochu se vždy pozapomnělo, pro koho to všichni děláme. Cílovou skupinou jsou náchodské děti. Trvalý zájem těch náchodských nejmenších z nás dělá jeden z největších sportovních oddílů vůbec. Z počátku jsme byli poněkud v rozpacích ze skutečnosti, že jsme jako jediný sportovní oddíl museli každoročně podstoupit audit na dotaci poskytnutých financí na mládežnické ledy. Dnes jsme tomu rádi, protože je tím dokumentována transparentnost a zřejmá „průhlednost“ požitých finančních prostředků.
DOMA NEJSI PROROKEM
Situace nás mrzí o to více, že ve všech okolních městech s daleko menšími rozpočty pochopili finanční náročnost hokeje a vyšli svým oddílům maximálně vstříc. Nechci unavovat váženého čtenáře bohatou číselnou argumentací. Právě čísla však hovoří řečí nejsrozumitelnější. Město Hronov hradí dětem a mládeži všechny ledy v jakémkoliv počtu. Jaroměř hradí led celému oddílu, tedy dětem i mužům. Dvůr Králové nad Labem poskytuje dotaci na mládežnický hokej ve výši 900 000,- Kč a zároveň sumou 80 000,- pamatuje i na dospělé hráče. Město Náchod poskytlo dotaci mládeži na ledy v roce 2006 – 398 000,- Kč + 87 000,- Kč. Na muže bylo „pamatováno“ 0 ,- Kč. Hokejový oddíl v Náchodě potřebuje prokazatelně k přežití mládežnického hokeje částku 660 000,-. Z těchto čísel je každému jasné, že finanční stabilitu oddílu může zajistit pouze kouzelník. Paradoxem byl konec letošního roku, kdy vedení HC již nechtělo prohlubovat dluh za mládežnický led, zrušilo tréninkové jednotky na ZS v Náchodě a požádalo, zda by naše mládež mohla trénovat na ZS v Hronově a ZS Dvoře Králové s partnerskými mužstvy. Oddíly i vedení měst pochopili naši kritickou situace a nechali naše děti v těchto městech bruslit v prosinci zcela zdarma. Zřejmě opravdu platí, že doma není nikdo prorokem.
ÚSPĚCHY NÁCHODSKÉHO HOKEJE
Přitom si myslíme, že úkoly, které si vedení HC předsevzalo realizovat, se podařilo za uplynulé čtyři roky naplnit. Oddíl je zastoupen ve všech devíti mládežnických kategoriích. Přípravka – krajský přebor. Největší úspěch je asi účast našich 4. 5. 6. 7. 8. 9. tříd v žákovské lize, což je nejvyšší soutěž v ČR. Dorost a Juniorka – krajský přebor s pravidelnou účastí v bojích o dorosteneckou a juniorskou ligu. Muži před čtyřmi lety hráli střed tabulky II. krajského přeboru. V současnosti patří k předním týmům I. krajské ligy. Po manažerské stránce bylo asi největším úspěchem vedení HC přesvědčit poslance parlamentu ČR o poskytnutí dotace na rekonstrukci zimního stadionu v Náchodě ve výši 13 000 000,-Kč. Touto rekonstrukcí se Náchodský zimní stadion stal jedním z nejlépe vybavených stadionů ve východních Čechách. Podařilo se též zkvalitnit trenérsko- metodické vedení mládeže. V oddíle v současnosti působí pět trenérů s druhou trenérskou kvalifikační třídou.
LEDOVÁ KORIDA
Dále se nám finančně a materiálně podařilo zabezpečit A-mužstvo Náchoda, které je plně hrazeno ze sponzorských peněz. Pro ně byla nakoupena nová výzbroj a přivedeni kvalitní hráči, bez kterých se bohužel vrcholná soutěž nedá hrát. I zde jsme bohužel narazili „na mantinely“, když město na muže neposkytlo ani korunu. Jakákoliv zmínka při jednáních na městě o mužích Náchoda působila jako červená vlajka na býka. Jenže nejvyšší toreadoři na radnici pozapomněli, že hráči nosí na dresech znak města Náchoda a nemalou měrou zvedli svými výkony prestiž našeho města v regionu východních Čech. V náchodské koridě by tedy mělo jít spíše o spolupráci, než o snahu dostat toho druhého „na lopatky“.
PŘIVEĎTE SPONZORY!
Hlavním argumentem vedení města je zapojení sponzorů na financování ledové plochy pro mládež. „Přiveďte sponzory, třeba spoutané, třeba i na vozíčku, co na něm Dobrý voják Švejk chtěl odjet do světové vojny!“, volá tradic dbalá náchodská samospráva… Bohužel, toto nelze. Vysvětlení je jednoduché. Financování mládeže musí být realizováno ze tří zdrojů: 1. dotace města (ledová plocha) 2. příspěvky rodičů (doprava mládeže) 3. dotace ČSTV a hokejového svazu (doprava,rozhodčí,školení …). Sponzorské peníze tvoří určitý nadstandard, který je určen například na soustředění, nákup dresů a výstroje sociálně slabším, financování A-mužstva. Víme totiž jak vrtkavá je přízeň sponzorů a pokud se rozhodnou finance v jedné sezóně neposkytnout, oddíl přesto může fungovat i nadále. Zruší se pouze nadstandardní věci jako je již uvedené soustředění a třeba A-mužstvo, k čemuž asi v letošní sezóně dojde.
CHILDREN GO HOME!
Nemůžeme ale na začátku sezóny zrušit tři mládežnické kategorie. CHILDREN GO HOME! (Děti domů) můžeme parafrázovat známý výrok a vyslat jej do okolní integrující se Evropy. Poslat děti domů s tím, že sponzor bohužel na letošek nedal finance a kouzelník pořád nepřichází. Pokud se něco nezmění, taková situace nastane v letošním ročníku. Pak je na zvážení, jestli oddíl nezrušit úplně a děti pustit hrát do měst, kde si jich budou vážit. Ono ale všechno souvisí se vším. Pokud v Náchodě nebude mládež, nebude ani A-mužstvo, do kterého se přesouvají hráči z mládeže a nebude ani odborářské ligy do, které chodí hrát starší hráči z A-mužstva. Tyto tři subjekty totiž odebírají dvě třetiny ledové plochy na ZS v Náchodě. Pak si musíme položit ještě jednu otázku, zda třicetimilionová investice města do zimního stadionu za poslední čtyři roky se tak trochu neminula účinkem a nebude lepší do toho vrazit ještě pár kaček a přestavět zimák třeba na ekonomicky určitě výhodnou tržnici.
KOUZELNÍK NEPŘIJDE
Nechci se zde rozepisovat jen o hokeji. Náchod je hostitelským sídlem i dalších velmi významných sportů a sportovních klubů. Netuším, jaká je zkušenost a praxe s finančními prostředky u nich, ale myslím si, že nebude diametrálně odlišná. Namátkou jen problém házenkářů s halou, dále „meteorologicko – ekonomická kauza“ s názvem „Málo sněhu aneb jak si fotbalisti musejí vzít půjčku“. Jisté je, že celá řada lidí, kteří pracují s mládeží, to dělají ve svém volném čase a mnohdy sáhnou i do vlastních kapes pro blaho celku. Slušnost mi velí, všem těmto obětavcům, kteří nevěří, že jednou přijde kouzelník… – poděkovat. Pracují totiž s našimi dětmi a naplňují jim volný čas. Doufám, že vedení města přehodnotí svoji rozpočtovou politiku a rozhodne se navýšit to pouhé jedno procento z rozpočtu města, které na činnost sportovních klubů a jejich podporu zatím dává.
Kouzelník totiž opravdu nepřijde a nekončící příběh usilování o důstojné podmínky pro hokej v Náchodě začíná jeho obětavé protagonisty velmi unavovat. A někde hodně blízko zařinčelo brnění a zacvakaly podkůvky unaveného koníka. Že by snad důmyslný rytíř Don Quijote a jeho věrná Rocinanta zavítali na návštěvu náchodského rytíře Hrona? Nedivil bych se! Ten španělský snílek má tady spoustu nadšených, stejně postižených bláhových a obětavých kamarádů – na bruslích